Get Adobe Flash player
Start Sukcesy uczniów

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 W dniu 30 września 2016 r. w Szkole Podstawowej w Smolniku odbył się  VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu najważniejsza była królowa nauk – Matematyka.
 Głównym celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.  „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas szóstych. Zaopatrzeni w losy  przepytywali starszych i młodszych kolegów oraz osoby dorosłe.

            Przed rozpoczęciem święta uczniowie klas IV – VI przez tydzień przynosili plakaty i hasła związane z tabliczką mnożenia. Następnie zostały one umieszczone w różnych miejscach szkoły, aby informować o akcji i zachęcać wszystkich do powtarzania „słupków”. Akcja rozpoczęła się od spotkania nauczycieli matematyki z przedstawicielami klas szóstych w dniu 29 września 2016r.

W drodze konkursu wybrano ekspertów od tabliczki mnożenia, którzy w piątek odpytywali rówieśników z jej znajomości w czasie przerw śródlekcyjnych.  Sprawdzianowi zostali poddani również pracownicy szkoły, nauczyciele i rodzice. Wszyscy podchodzili do zadań z uśmiechem. Uczniowie klasy VI sprawdzili wszystkich kolegów z klas III.  Z kl. III a bezbłędnie zadania rozwiązało 5 uczniów: Julia Kołodziejczyk, Kaja Smolińska, Oliwier Wróbel, Borys Użdawinis, Natan Przybyła, z kl. III b – 5: Bożena Janiszek, Igor Puczel, Damian Kaszubski, Roksana Skoczylas, Paulina Wojtowicz, a z kl. III c – 7: Piotr Rajczakowski, Kacper Wieczorek, Labiszak Zuzanna, Patrycja Ciupak, Julia Kochanowska, Martyna Galas, Amelia Pikut, z kl. III d – 2: Igor Ciesulewicz, Wiktoria Kukiełka, z kl. III e – 5: Michał Wrona, Oliwia Kowalska, Dominika Bonat, Zofia Ołtarzewska, Oliwia Borcz. Przykład wychowankom dały panie wychowawczyni zdobywając Certyfikat ze znajomości tabliczki mnożenia. Gratulujemy! Uczniowie otrzymali odznakę – ekspert tabliczki mnożenia. Każda osoba, która odpowiedziała w szkole (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu – otrzymała tytuł MT EXPERT oraz specjalną odznakę. Odznaka „Experta Tabliczki Mnożenia” jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.             Łącznie w akcji na terenie szkoły wzięło udział ponad 200 osób, a w całym święcie -  2977 placówek z Polski i za granicy. Cieszy fakt, że uczniowie szkoły chętnie i z zaangażowaniem wzięli udział w naszej zabawie. Prowadzące akcję w naszej szkole Pani Katarzyna Janiszek i Marzena Pietrykowska, nauczycielki matematyki, czuwały nad sprawnym i miłym przebiegiem zaplanowanych działań na terenie szkoły. Tym samym uczniowie, pracownicy i rodzice Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Smolniku udowodnili, że potrafią doskonale bawić się, znają tabliczkę mnożenia, a matematyka nie jest taka straszna, wręcz przeciwnie – przyjazna i nietrudna. A za rok udowodnimy, że: „My się matmy nie boimy i tabliczkę wciąż ćwiczymy”.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Katarzyna Janiszek