Get Adobe Flash player
Start Sukcesy uczniów

„Od ziarenka do bochenka” -wizyta w piekarni klas III

 Chleb był i ciągle jest podstawowym pożywieniem, który spożywamy każdego dnia, dlatego należy mu się szczególny szacunek i poszanowanie. Jest wytworem ciężkiej pracy rolnika ,młynarza i piekarza.

 Należy pamiętać: Szacunek dla chleba jest szacunkiem dla człowieka!.

Wyjście do piekarni klas III poprzedzone były lekcjami o tematyce „Skąd się bierze chleb”. Na lekcjach uczniowie  uczyli się szacunku do chleba  i dzielenia sie nim oraz szukali odpowiedzi na pytania takie jak: Dlaczego nie powinniśmy rezygnować z jedzenia chleba? Jakie są rodzaje chleba? Czy w domu można upiec zdrowy chleb? Z których zbóż pieczywo jest najzdrowsze? Jakie gatunki zbóż uprawiane są  w Polsce i jakie jest  ich przeznaczenie?, Jak ważne miejsce zajmuje w piramidzie żywienia chleb ,szczególnie ciemny-razowy?

 


Prowadzone były również zajęcia kulinarne, podczas których uczniowie  samodzielnie wyrabiali ciasto.
Formowanie bułeczek okazało się świetną zabawą a dzieci do dzisiaj wspominają zapach świeżo pieczonego chleba. Upieczone bułeczki, domowy chleb z ziarnami słonecznika, dyni, lnu i żurawiny  w świetlicowej kuchni zostały szybko zjedzone ze smakiem.

 W dniach od 26 września do 7 października 2016  roku dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Makowieckiego właściciela piekarni w Leśnej, uczniowie
dowiedzieli się jak ważne w pracy piekarza jest bezpieczeństwo i higiena pracy, zwiedzili pomieszczenia, poznali urządzenia potrzebne do procesu wyrobienia i wypiekania chleba  oraz  poszczególne fazy wypieku dobrego chleba i bułek. Na zakończenie każdy uczeń dostał wypieczoną, rumianą bułkę.Dziękujemy bardzo Panu Makowieckiemu
za umożliwienie zwiedzenia piekarni. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni , zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza. Była to bardzo pouczająca i smakowita wycieczka.

                  Wychowawcy klas III
                                                                                           red. A. B.

GALERIA ZDJĘĆ