Get Adobe Flash player
Start Sukcesy uczniów

O Tej, która ukochała poezję i teatr z wzajemnością…

I cóż winnaś poezjo, że nie dajesz chleba,
Że gdy kogo ukochasz – najczęściej ma kwiaty
Lub złoty laur na głowie, lecz na butach łaty
I zimą bez paltota liczy gwiazdy nieba?

                             (
Aleksander Michaux)
Julka Gapska kocha scenę i wszystko, co się na niej dzieje traktuje bardzo osobiście. Być może dlatego, każdego roku, czeka na temat przewodni Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, aby z ogromnym zapałem przystąpić do pracy: najpierw nad wyborem tekstu, potem nad jego pamięciowym opanowaniem, a następnie podejmuje pracę nad jego  interpretacją.

Jako wieloletnia uczestniczka warsztatów teatralnych, działających w ramach zajęć pozalekcyjnych, o pomoc i wsparcie w przygotowaniach do konkursu, zawsze więc prosiła opiekunki koła artystycznego. Tak było i w tym roku szkolnym. Już podczas ferii zimowych rozpoczęło się wspólne, intensywne poszukiwanie tekstu, który miał być zgodny z tematem: „Przyroda nas zachwyca”. Po kilku rozmowach zapadła decyzja. Fragment wiersza K. Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Noc czerwcowa” wydał się idealny- pasował do aparycji i charakteru Julki. Długie tygodnie wspólnej pracy nad recytacją, interpretacją, dykcją. W końcu nadszedł dzień, w którym artystka, pełna emocji, mogła zaprezentować swoje recytatorskie umiejętności.

Najpierw przed  swoją klasą i nauczycielem języka polskiego. Kolejnym etapem stał się Szkolny Konkurs Recytatorski, który miał miejsce dn.16 lutego 2018 r., na scenie OKiS w Leśnej, gdzie stanęła w szranki z grupą ok. 40 recytatorów z klas IV- VII. W ocenie 5- osobowego jury- to właśnie Julka stała się zdecydowaną faworytką i, jako jedyna uzyskała 100% punktów, możliwych do zdobycia. Została, zatem, wytypowana jako reprezentantka szkoły do etapu  Powiatowego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przy PCE w Lubaniu oraz do powiatowego etapu 63. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez MDK w Lubaniu.

Dn.6 marca 2018 r. w bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu miał miejsce etap powiatowy 63. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.
Jak każdego roku, do rywalizacji na tym poziomie - przystąpiło wielu utalentowanych  uczniów klas VII i oddziałów gimnazjalnych, ze szkół powiatu lubańskiego. Uczestnicy musieli zaprezentować dowolny utwór poetycki lub poezję śpiewaną. Chociaż poziom konkursu okazał się tradycyjnie już- bardzo wysoki- a tematyka zróżnicowana- recytacja Julki okazała się bezkonkurencyjna.
W ocenie kolejnego już jury cyt.: „ Dziewczynka ze szkoły w Smolniku zaprezentowała wiersz i powaliła słuchaczy na kolana”. Julia zajęła zdecydowane-pierwsze miejsce i będzie reprezentowała naszą szkołę podczas etapu rejonowego DKR w Bolesławcu.

To jednak nie koniec sukcesów! Dnia 7 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Zarębie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski- organizowany przez PCE w Lubaniu, pt.„ Przyroda nas zachwyca”. Kolejny już ra­­­­z - w gronie najzdolniejszych recytatorów powiatu lubańskiego- tym razem z klas IV- VII, Julka miała okazję zaprezentować się przed zgromadzoną publicznością oraz przed trzecim już jury. I tym razem okazało się, że nie dała żadnych szans pozostałym recytatorom. Komisja konkursowa jednogłośnie oceniła młodą artystkę jako najlepszą i ogłosiła ją Laureatką zaszczytnego- pierwszego miejsca. Nagroda zostanie Julce wręczona  podczas uroczystej Gali Laureatów Powiatu Lubańskiego, która odbędzie się w czerwcu.

Zmagania Julii ze słowem i sceną ciągle trwają. Właśnie, ze swoimi koleżankami i kolegami, rozpoczęła przygotowania do prezentacji etiudy teatralnej - realizowanej przez zespół  "Granda"  na Dolnośląskiej Gali Talentów, a także do dolnośląskich prezentacji teatralnych, więc, cóż ... wypada Jej życzyć powodzenia w konsekwentnym dążeniu do czerpania wielkiej radości z przebywania na scenie. Tego właśnie życzy Jej cała grupa teatralna i opiekunki koła, ponieważ nikt bardziej nie rozumie tej pasji, jak ci , którzy dzielą z Nią wszystkie w/w  doświadczenia sceniczne już od wielu lat.

 

                                                                                    opiekunki koła teatralnego
                                                                           Dorota Kusibab i Małgorzata Michalik