Get Adobe Flash player
Start Sukcesy uczniów

Z życia artystycznego szkoły - na 100- lecie Niepodległości

  Trzy daty i trzy wydarzenia", które ze względu na szczególną okoliczność narodową, uczestnicy zajęć teatralnych grupy Granda- oddali w hołdzie bohaterom w walce o Niepodległość naszej Ojczyzny. Pierwsze wydarzenie odbyło się dn.14 października 2018 r. Tego dnia zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w XVIII Diecezjalnym Spotkaniu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.  Zaproszenie przyjęła Dyrektor Szkoły im Jana Pawła II w Smolniku - pani Beata Czeczot. XVIII Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.
 W tym dniu zogniskowano rozważania i działania wokół Papieża Polaka oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym - jako reprezentanci naszego środowiska - uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Stefana Cichego, a "...następnie, o godz. 14:00 w kolegiacie, obok Bazyliki,  odbył się występ artystyczny, pt. : Ojczyzna - kraina, która się w sercu zaczyna" w wykonaniu grupy teatralnej Granda . Występ naszych uczniów spotkał sie z bardzo serdecznym przyjęciem publiczności, które potwierdzono gromkimi brawami i gratulacjami,  ze strony przedstawicieli innych szkół, obecnych na w/w uroczystości.Drugie wydarzenie artystyczne - to nasze "100 minut na 100-lecie Niepodległości" , czyli : spotkanie poetycko- muzyczne  pt. " Nosimy Cię w sercach Ojczyzno !" Czekaliśmy na to wydarzenie z ogromną niecierpliwością i... stało się ! Dnia 30.10.2018r.,o godz. 18.00 - do restauracji "Leliwa" w Leśnej- jak zawsze, bardzo licznie- przybyli nasi drodzy i niezastąpieni: rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, a także uczniowie, absolwenci naszej szkoły
i przyjaciele. Tego wieczora byli z nami " jak zwykle nie raz już bywało" : K. Kusibab, M. Sudnik, G. Gola,
D. Binkowski, A. Jasińska, N.Krupicka , D. Kusibab, M. i O. Hyży, Z. Michalik, A. Grynik, M. Halczuk,
H. Baran
. Wśród zaproszonych gości witaliśmy przedstawicieli powiatowych i lokalnych władz samorządowych oraz parafialnych, dyrekcję naszej placówki oraz placówek kulturalnych i sportowych, a także byłych nauczycieli szkoły oraz absolwentów. Szczególne miło było nam gościć reprezentantów zespołu SALEN: M. Kukiełkę i Marka Komaiszko. Oni, po raz kolejny udowodnili wszystkim obecnym, "jak ważne powinny być w życiu chwile"-  oparte na miłości do : poezji, muzyki i...Ojczyzny.

 

 

 

"Klimatu tych spotkań nie można oddać słowami" - tak mówili uczestnicy tego wydarzenia i rzeczywiście tak jest już od lat. Te cykliczne spotkania z dźwiękiem, światłem i słowem- to wielka radość, nie tylko dla osób zaproszonych na to artystyczne przedsięwzięcie, ale także  dla opiekunów, dzieci i młodzieży z grupy teatralnej Granda - juniorów i seniorów ( tak nazywani są byli uczniowie i uczennice, którzy w Grandzie stawiali pierwsze- najważniejsze kroki na scenie, a dzisiaj są już : gimnazjalistami, licealistami, studentami...) Nie można nie dodać, że satysfakcja z powodu, iż zawsze mamy czas, aby się na chwilkę zatrzymać i ze sobą artystycznie poprzebywać - jest ogromnie wartościowa i absolutnie wyjątkowa.

 

 

 

Trzecie wydarzenie miało miejsce dn. 9 listopada 2018 r. - tuż przed obchodami lokalnymi Święta Niepodległości. Reprezentanci szkolnej grupy teatralnej Granda otrzymali honorowe zaproszenie do udziału

 

 

 

w uroczystościach  pt. " Radosna bo Niepodległa ". Odbyły się one w zaprzyjaźnionej placówce oświatowej gminy Lubań, w Kościelnikach, gdzie rozpoczęły się gminne obchody jubileuszowe, upamiętniające setną rocznicę odzysania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali mieszkańcy Gminy Lubań. Organizatorami uroczystości były : dyrektor ZSP w Kościelniku pani Ewa Pietrzyk oraz  dyrektor GOKiS Lubań - pani Justyna Antoszewska. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Lubań Zbigniew  Hercuń. Wokaliści, w tym także zaproszeni reprezentanci naszej szkoły,  jak podkreślił przedstawiciel gospodarzy tego wydarzenia cyt. :"... wspólnym wyśpiewywaniem pieśni żołnierskich, uczcili pamięć wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę ".To muzyczno- historyczne spotkanie, w zaprzyjaźnionym środowisku było dla naszych uczniów kolejnym cennym, bo artystycznym i patriotycznym doświadczeniem.

 

 

" Trzy daty- trzy wydarzenia" - pozostaną w pamięci uczniów naszej szkoły jako, trwale zapisane, momenty przebywania z przeszłością naszego kraju,  w duchu radości niesienia prawdy historycznej- poprzez muzykę
i działania teatralne. Te działania rozwinęły kompetencje uczniów w zakresie świadomości obywatelskiej, społecznej i kulturalnej, dlatego traktowane są za szczególnie wartościowe.